Planetarium w Toruniu

No Comments

zdjęcie źródło: https://www.torun.pl/pl/ferie-w-planetarium

Weekend z dziećmi w Toruniu

Wybierasz się na weekend z dziećmi do Torunia? Nie wiesz jak zapewnić im rozrywki? Mamy dla ciebie rozwiązanie.

Planetarium i obserwatorium

Każde dziecko będzie zachwycone jednym z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. Natomiast w oddalonych od Torunia Piwnicach znajduje się Obserwatorium Astronomiczne przy Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w którym także nie brakuje atrakcji dla najmłodszych.

Obserwatorium w Piwnicach

W czasie wakacji obserwatorium jest udostępniane turystom indywidualnym w środy i soboty, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.  W ciągu roku najlepiej obserwować informacje znajdujące się na stronie. Dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo). Po obserwatorium oprowadza jeden z pracowników, który w bardzo przystępny sposób opowiada o wszystkich faktach.

Obserwatorium mieści się w 60 letnim parku, który jest podzielony na dwie części, tj. teleskopy optyczne i radioteleskopy.

Na terenie parku znajduje się zminiaturyzowany model układu słonecznego, który jest stworzony w rzeczywistym przełożeniu odległości pomiędzy planetami. Ciekawostką jest to, że ostatnia z planet znajduje się dopiero przy wejściu do radioteleskopu, co oddaje ogrom kosmosu.

Niezapomnianą atrakcją obserwatorium jest największy w Polsce radioteleskop (średnica 32 metry). Dopiero stojąc pod jego czaszą, jesteśmy w stanie sobie zdać sprawę z jego ogromnego rozmiaru. Jeżeli radioteleskop nie będzie pracował, to jest szansa na zaglądnięcie do jego sterowni.

Planetarium w Toruniu

W planetarium można wziąć udział w projekcji, która opowiada o ciekawych faktach i tajnikach kosmosu. Siedząc wygodnie w fotelach, widzowie oglądają 45 minutowy seans wyświetlany na czaszy kopuły. Co najważniejsze, jest on przedstawiany w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu dzieci nie mają problemów z jego zrozumieniem.

Przed wejściem na salę w której jest wyświetlany seans, można podziwiać wystawę z meteorytami, planetami itp. Świetną atrakcją są także interaktywne wystawy, które w zrozumiały sposób przekazują widzom ważne informacje. Istnieje także możliwość empirycznego sprawdzenia, dlaczego konkretne zjawisko zachodzi i na jakich zasadach.

zegar słoneczny

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *