Język angielski

No Comments

Ciekawostki o języku angielskim – cz. 2

 1. Słownik języka angielskiego zbudowany jest z ponad 800 tysięcy terminów a udowodniono, że tylko 6 tysięcy z nich jest używanych obecnie na co dzień.
 2. Żaden inny język nie posiada więcej synonimów. 19. “Widow” (wdowa) jest jedyną żeńską formą wyrazu, która jest krótsza od odpowiadającej jej męskiej formie – “Widower” (wdowiec).
 3. Najczęściej używanymi literami są: “e” (12,702%), “a” (8.167%), “i” (6.973%), “o” (7,50%), “u” (2,758%). W języku polskim sytuacja wygląda następująco: “e” (6,9%), “a” (8,0%), “i” (7,0%), “o” (7,1%), “u” (1,8%).
 4. Słowo “Checkmate” (Szach mat) pochodzi z języka perskiego “Shah Mat” i oznacza “król jest bezradny”.
 5. Szacuje się, że językiem angielskim posługuje się obecnie 1,5 miliarda ludzi.
 6. Słowo “typewriter” (maszyna do pisania) jest najdłuższym, które może być napisane na klawiaturze w układzie QWERTY przy użyciu wyłącznie górnych klawiszy. Inne wyrazy to “perpetuity”, “proprietor”, i “repertoire”.
 7. Najdłuższymi słowami, które mogą być napisane przy użyciu standardowej klawiatury (QWERTY) i wyłącznie lewej ręki są dwunastoliterowe wyrazy: “aftereffects”, “desegregated”, “desegregates”, “reverberated”, “reverberates”, and “stewardesses”.
 8. Słowo “slave” (niewolnik) pochodzi od wyrazu “Slav” oznaczającego grupę ludzi zamieszkujących Europę wschodnią. W odległych czasach, ludy germańskie łapały/porywały Słowian (“Slavs”) i sprzedawały je Rzymianom.
 9. Słowo bilion, które w Polsce i w większości krajów europejskich oznacza milion milionów, w krajach anglojęzycznych (“billion”) określa tysiąc milionów.
 10. Najrzadziej używaną literą jest “q”.
 11. Słowo “testify” (potwierdzać/zeznać) pochodzi z czasów gdy mężczyźni byli zobligowani do przysięgi na ich genitalia (“testicles”).
 12. “Good bye” pochodzi od zwrotu “God be with you” (niech Bóg będzie z Tobą).
 13. Angielski wyraz “four” (cztery) jest jedynym zapisem cyfry, który ma tyle samo liter ile wynosi jego wartość.
 14. Słowo “quiz” zostało podobno “wynalezione” w roku 1780 przez kierownika teatru w Dublinie jako efekt zakładu, który mówił o wprowadzeniu do słownika słowa bez znaczenia w ciągu 24 godzin.
 15. Zdanie “The sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick” jest uznane za najtrudniejszy “łamaniec językowy” (“tongue twister”).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *