Toruń :-)

No Comments

Wybierając się do Torunia, wcześniej koniecznie trzeba zapoznać się z miejscami, które powinniśmy zobaczyć. Sięgając do różnego rodzaju przewodników, zawsze zobaczymy podobne atrakcje, które znajdują się na obowiązkowej liście miejsc do zwiedzenia.  

Na planie atrakcji turystycznych Torunia zawsze znajdzie się rynek z Ratuszem i Dom Artusa, miejskie mury oraz dom Kopernika. Jednak jest kilka budynków i miejsc, które warto zobaczyć, a nie koniecznie znajdziemy je na mapie atrakcji w popularnych przewodnikach.

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest budynkiem, który wyróżnia się na tle innych atrakcji Torunia, jednak bardzo łatwo można go pominąć. Historia tego miejsca jest naprawdę bogata i jest mocno powiązana z losami Torunia, kiedy to był u styku dwóch religii, katolickiej i protestanckiej. Kościół powstał w XIV wieku i wówczas służył jako zakon Franciszkanów, następnie trafił pod pieczę protestantów, by po 200 latach trafić z powrotem w ręce katolików. Historia budynku znacząco wpłynęła na jego obecny, wspaniały wystrój.

Staromiejska fara, czyli Katedra św. Janów ma podobną historię do kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, a nawet przez pewien okres katedra była równolegle użytkowana przez katolików i protestantów. W swojej długowiecznej historii trafiała ona z rąk do rąk, a także była kilkukrotnie trawiona przez pożar. Jednak obecnie można znów podziwiać jej piękne wnętrze, które swoje korzenie ma u początków XIV wieku. Z ciekawostek, w tej katedrze został ochrzczony Mikołaj Kopernik.

Z bardziej współczesnych atrakcji turystycznych można wymienić Centrum Nauki Nowoczesności Młyn Wiedzy, jest ono odpowiedzią na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które jest wielkim sukcesem miasta. Centrum jest odwiedzane przez tubylców oraz turystów zarówno z kraju jak i zza granicy.

Katedra sw. Janów

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *