Fontanna Cosmopolis w Toruniu

No Comments

Fontanna Cosmopolis

Toruń głównie kojarzy się z zabytkami, jednak posiada on także miejsca takie jak fontanna Comspopolis, która zachwyca swoim pięknem przez cały rok.

Fontanna Cosmopolis znajduje się w centrum Torunia tuż przy Zespole Staromiejskim oraz niedaleko Collegium Minus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od roku 2012 zieleniec z fontanną Cosmopolis nosi imię Lucjana Broniewicza, zmarłego w 2011 roku dyrektora toruńskiego Planetarium.

Czym jest fontanna Cosmopolis?

Fontanna Cosmopolis symbolizuje Układ Słoneczny, ma w sobie elementy podświetlane, a w sezonie turystycznym można usłyszeć także muzykę.

Gra świateł robi wrażenie na każdym turyście, zwłaszcza po zmroku. Nieustannie jest poszerzany repertuar utworów granych do szumiącej fontanny. Można usłyszeć m.in. „Odę do radości”, „Gladiatora”, melodie filmowe autorstwa Michała Lorenca, a także „Love story”.

Fontanna Cosmpopolis – budowa

Projekt fontanny został opracowany przez Zbigniew Mikielewicza. Fontannę wybudowano ze 113 dysz wodnych, które są rozłożone w okręgu symbolizującym Układ Słoneczny. Strumień wody w dyszach może maksymalnie sięgnąć pięć metrów, a do tego jest podświetlany kolorowym światłem. W sezonie turystycznym, wieczorami emitowany jest piętnastu minutowy seans światła i dźwięku, dla którego Krzesimir Dębski skomponował dedykowany utwór „Cosmopolis”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *